Oznaczenia toalet w firmie lub lokalu

12 kwietnia, 2022

Jeszcze nie tak dawno udanie się do publicznej toalety nie było kojarzone z niczym dobrym, co miało związek z jej standardem. Ostatnimi czasy sporo, jednakże uległo zmianie, dzięki temu te jakże istotne miejsca w publicznej przestrzeni są dużo bardziej przyjemne, czyste i dzięki temu również bardziej komfortowe dla użytkowników. Praktycznie nic jednak nie uległo zmianie, jeżeli chodzi o oznaczenia toalet, które mają nas informować o tym, dla kogo będą one przeznaczone. W jakim sposób oznacza się zatem toaletę damską, w jaki zaś męską, jak i taką, która przystosowana jest dla niepełnosprawnych osób?

Międzynarodowe oznaczenia na toaletach

Czy jest to przypadkowe, iż wybierając się na wakacje za granicę, nawet do najbardziej egzotycznych miejsc, zwykle bez żadnego problemu w stanie dotrzeć do wyznaczonej dla nas toalety? Nie jest tak do końca. Dosyć jednakowe oznaczenia toalet na całym świecie w sporym stopniu zawdzięczamy organizacji, której nazwę skrótową kojarzy chyba każda osoba. ISO, bo to niej mówimy, czyli międzynarodowa normalizacyjna organizacja wyznacza oraz rozpowszechnia standardy, które obowiązują w różnorodnych strefach w naszym życiu, takich jak chociażby codzienne życie, technika oraz ekonomia.

Jednym spośród ustalonych przez wymienioną organizację standardów, są zdecydowanie graficzne oznaczenia toalet. Między innymi szybki rozwój handlu międzynarodowego i turystyki sprawiły, iż ujednolicenie sporej ilości symboli graficznych publicznej informacji stało się niezbędne. To właśnie za ich sprawą mimo językowych czy kulturowych barier, bez żadnych problemów mamy szansę na odczytywanie takiego oznakowania w każdym kraju na całym świecie. A chyba nikt nie powinien mieć wątpliwości co do tego, iż szybkie znalezienie drogi do toalety w nieznanej nam lokalizacji, to bardzo ważna kwestia. Standardy wyznaczane przez ISO w tejże sprawie, ułatwiły nam znacząco wygodne podróżowanie nie tylko po Polsce, ale również po całym świecie.

Trójkąt oraz kółko na toaletach – skąd się właściwie wzięły? na toaletach. Skąd się wzięły?

Okazuje się, iż trójkąt i kółko na toalecie, stanowią wynalazek wschodnioeuropejski, który używany jest przede wszystkim w naszym kraju i na Ukrainie. Amerykanie, dostrzegając nasze oznaczenia na drzwiach ubikacji, są raczej zdezorientowani i nie mają pojęcia co zrobić. Tak samo jak obywatele Wielkiej Brytanii, którzy począwszy od lat 60 znakują swoje toalety ludzikami w kształcie mężczyzny oraz kobiety.

Oznakowanie toalet dla osób niepełnosprawnych

Oznakowanie toalet dla osób niepełnosprawnych w zgodzie ze standardem ISO, to symbol mający przedstawiać postać na inwalidzkim wózku, która widziana jest z boku. Identycznie jak w wypadku damskich i męskich toalet, kolory to najczęściej niebieski oraz biel. Większość toalet tego rodzaju jest koedukacyjna. Nazywa się je również toaletami unisex, dlatego też nie znajdziemy na nich dodatkowego oznakowania dla mężczyzn oraz kobiet.

Różnorodne oznakowanie toalet

Oznakowanie toalet wykonuje się pod różną postacią. W sprzedaży znajdziemy chociażby specjalistyczne tabliczki zrobione z metalu, płyt PVC lub także zrobione na samoprzylepnej folii. Nierzadko w miejscach do użytku publicznego, możemy również napotkać na podświetlane oznaczenia, które pokażą nam drogę do toalety przykładowo na dworcu lub w galerii handlowej. Poza powyżej opisanymi piktogramami, które mogą posiadać różnorodny design, na tego typu znakach nierzadko umieszczane są również napisy. Zwykle będzie to znany chyba wszystkim skrót WC.