Oznaczenie toalety – regulacje prawne i funkcjonalność

9 grudnia, 2022

Oznaczenie toalety to rzecz z którą spotykamy się na codzień w miejscach pracy, instytucjach, szkołach i miejscach publicznych. Umieszcza się je dla naszej wygody – aby ułatwić nam odnalezienie drogi do toalety oraz skorzystanie z odpowiedniej. Są one jednak również regulowane prawnie. Dowiedz się więcej o oznaczeniach toalet w miejscach publicznych z tego artykułu.

Umieszczanie informacji o WC w Polsce

W Polsce możemy spotkać się z rozmaitymi oznaczeniami toalet. Do najpopularniejszych należą:

  • WC
  • TOALETA
  • TOILET
  • piktogramy postaci kobiety i mężczyzny, a także dziecka i osoby niepełnosprawnej
  • symbole kółka i odwróconego trójkąta

Oznaczenia toalet zgodne ze standardami ISO

Ujednolicenie symboli graficznych oznaczeń toalet pozwala na ich rozpoznawalność na całym świecie. Ma to ogromne znaczenie w miejscach użyteczności publicznej. Popularnie używane w Polsce oznaczenia kółko (dla toalety damskiej) i trójkąt (dla toalety męskiej) są, co ciekawe, nieczytelne dla obcokrajowców przyjeżdżających do naszego kraju w celach turystycznych czy na delegację.

Z tego względu, Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna ISO przyjęła, że oznaczenie toalety powinno zawierać postać mężczyzny lub kobiety na białym lub niebieskim tle. Nie jest to wymóg prawny. Warto mieć jednak na uwadze, że tego typu oznakowanie jest dużo czytelniejsze dla wszystkich – nie tylko obcokrajowców.

Oznaczenie toalety dla osób niepełnosprawnych i dla rodziców z dzieckiem

Symbol niepełnosprawności nie budzi wątpliwości. Dokładnie taki sam znajdziemy przed wejściem do toalety, przy miejscach parkingowych dla niepełnosprawnych czy też przy windach przeznaczonych dla tej grupy osób.

Czasami toaletę dla osób niepełnosprawnych łączy się z miejscem dla rodziców z dziećmi. W takim wypadku również warto stosownie takie miejsce oznaczyć. Dzięki temu rodzic z małym dzieckiem będzie wiedział gdzie szukać przewijaka.