Parkowe zakładanie zieleni w Poznaniu

30 października, 2017

Poznań jest wyjątkowym miastem jeśli chodzi o zakładanie zieleni. Na jego terenie znajduje się około 30 różnych parków, a także wyjątkowe w skali kraju Kliny zieleni, ciągnące się od granic miasta aż do centrum. Terenów zielonych jest w tym mieście bardzo dużo, dodatkowo uroku dodają liczne zbiorniki wodne, dające dużo możliwości aktywnego wypoczynku.

Największym poznańskim parkiem jest Cytadela, zajmująca powierzchnię blisko 100 hektarów. W XIX wieku wzgórze zostało przekształcone w potężny fort, a po wojnie na tym terenie został utworzony duży park, który stał się ulubionym miejscem poznaniaków. Obecnie na terenie parku znajdują się dwa muzea, a także plac zabaw i kawiarenka, w której mogą odpocząć zmęczeni rodzice. Już samo wejście do parku jest wyzwaniem, ponieważ trzeba pokonać monumentalne schody położone przy ulicy Armii Poznań. W parku Cytadela znajduje się wiele urokliwych zakątków, w których można bardzo przyjemnie spędzić czas, przespacerować się szerokimi alejkami czy nawet położyć się na trawie.

Parkowa zakładanie zieleni to poza Cytadelą także wiele innych parków, o mniejszej powierzchni, ale też cieszących się dużą popularnością.

Na pewno do takich zalicza się Park Mickiewicza, niewielki ale wyjątkowy dla poznaniaków. Park ten położony jest praktycznie w samym centrum. W południowej jego części można obejrzeć dwa znane pomniki, a na samym środku znajduje się basen z fontanną.

Za najbardziej klimatyczny z poznańskich parków uznawany jest Park Sołacki, został on utworzony na początku XX wieku. W przeciwieństwie do innych parków ten został przygotowany z ogromna starannością, park w stylu angielskim. Ogółem w parku posadzono około 3 tysięcy drzew i cztery razy tyle krzewów, a na przepływającym strumieniu powstały dwa stawy. Jedną z charakterystycznych cech tego miejsca jest duża ilość pojawiających się tam dzikich zwierząt.

Z kolei najstarszym, bo istniejącym od roku 1902, jest Park Wilsona, zwany także Ogrodem Botanicznym. Do dzisiaj w jego północnej części znajduje się Palmiarnia, a w samym środku znajduje się muszla koncertowa.