Popełniane błędy podczas sadzenia drzew

19 sierpnia, 2018

Pomimo tego, że sadzenie drzew wydaje się być czynnością niezbyt skomplikowaną, popełniamy niekiedy rażące błędy podczas takiej czynności. Niezależnie od tego, czy sadzimy drzewa po raz pierwszy, czy po raz wtóry, warto dowiedzieć się jak prawidłowo należy nasadzać takie rośliny.

 

Kiedy w ciągu roku najlepiej sadzić drzewa?

 

Zanim przystąpimy do sadzenia drzew, musimy wiedzieć, że nie każda pora jest wskazana dla takiej czynności. To jeden z najpoważniejszych błędów, jakie popełniamy, a konsekwencją może być to, że drzewo się nie przyjmie. Drzewa można podzielić na te, które są oferowane z gołym korzeniem i na te, które mają już uformowany system korzeniowy. Te pierwsze sadzimy wczesną wiosną lub na jesieni. Bardziej wskazaną porą jest jesień, ponieważ o tej porze roku rośliny lepiej się aklimatyzują. Wiosną z kolei najlepiej sadzić te drzewa, które są wrażliwe na niskie temperatury.

 

Z kolei drzewa, które już mają ukształtowane korzenie sadzimy od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jednak najlepiej sadzić drzewa najpóźniej w środku jesieni. Jeśli posadzimy drzewa w późniejszym terminie, mogą one przemarzać. Nie należy też sadzić drzew latem, ponieważ czynność ta wiąże się wówczas z częstym nawadnianiem przez pierwsze tygodnie po posadzeniu. Podczas sadzenia musimy też pamiętać o tym, by nie usuwać juty ani siatki z korzeni.

 

Drzewa sadzi się też bardzo często na niewłaściwej głębokości. Dołek powinien być na tyle duży, by swobodnie zmieściły się w nim korzenie. Najczęściej popełnianym błędem jest sadzenie drzew zbyt głęboko, co skutkuje tym, że roślina jest bardziej podatna na choroby grzybowe i fizjologiczne.  Jeśli natomiast posadzimy drzewo zbyt płytko, wtedy drzewo będzie pobierać mniej wody i składników pokarmowych. Istnieje też większe ryzyko, że w razie silnego wiatru drzewo się przewróci.  

 

Musimy też pamiętać przy sadzeniu drzew, by podłoże nie było zbyt żyzne. Taka sytuacja może prowadzić do tego, że korzenie nie będą się rozwijać. Jeśli dodajemy nawóz do gleby, nie możemy zapomnieć o tym, by go wcześniej rozcieńczyć, by nie doszło do poparzenia rośliny i zahamowania jej wzrostu.